Сакральне мистецтво прикордоння: діалог між історією і сучасністю

26-28 серпня в Перемишлі відбувся Перший Міжнародний фестиваль сакрального мистецтва. Ідея його проведення належить Товариству шанувальників сакрального мистецтва Перемишля, заснованому у 2007 році з метою сприяти на прикордонних територіях охороні пам’яток історії та культури Східної і Західної Церков, а також розвитку сучасного сакрального мистецтва. В процесі організації товариством кількох успішних «Днів християнської культури», програма яких включала лекції, вистави, мистецькі та освітні виставки і концерти, присвячені темі мистецтва Церкви, з’явилась думка надати цьому заходу міжнародного статусу і характеру фестивалю.

На землях камерного затишного Перемишля, розташованого на географічному, історичному, релігійному та культурному перехресті Західної та Східної Європи, впродовж тисячоліття сконцентрувався потужний міжконфесійний мультикультурний пласт пам’яток християнської культури. Саме тому ідея провести Міжнародний фестиваль, який вперше об’єднав польських та українських теоретиків і практиків від сакрального мистецтва - істориків церкви, істориків мистецтва, реставраторів і митців – саме у Перемишлі є дуже перспективною. «Ми включили в програму фестивалю  наукову конференцію, виставки, концерти, зустрічі з художниками, майстер-класи малювання ікон для дітей..., - розповіла голова Товариства шанувальників сакрального мистецтва Перемишля Софія Батор.  - В такий спосіб ми хотіли показати великі перспективи дослідження міжконфесійної багатовимірності та потенціалу сакрального мистецтва цих прикордонних територій. Перший день фестивалю був присвячений мистецтву Західної церкви, другий – Східній традиції. А для третього дня, який співпав із Святом дня міста в Перемишлі, ми вибрали пленерний формат. На площі біля пам’ятника папі Іоанну Павлу ІІ українські художники зі Львова Оксана Романів-Тріска та Олена Смага провели майстер-клас з іконопису для дітей».

Відомий львівський дослідник історії християнського мистецтва Володимир Александрович, який представив на конференції доповідь, присвячену найдавнішим іконам Перемишльської землі, відзначив великий потенціал Фестивалю: «Перемишль має виняткову історичну традицію. Це - єдине місто, де збереглась унікальна мистецька спадщина, починаючи від найдавнішого мурованого храму 1120-х років - замкової церкви, найстарішої пам’ятки малярства - архієрейського служебника першого Перемишльського архієпископа Антонія 1220-х років, який тепер зберігається в Москві, та ікон, починаючи від ХІІІ століття. Це в той час, коли в інших мистецьких осередках Західної України, в тому числі у Львові, маємо найстаріші ікони щойно від ХVI століття. Тож сам Бог велів використати цю ситуацію. І дуже добре, що Товариство шанувальників сакрального мистецтва подужало організувати настільки представницьку наукову конференцію. Вперше була настільки об’ємно показана сакральна спадщина Перемишля і прилеглих територій, і дуже добре, що матеріали наукової частини фестивалю будуть видані».

В рамках наукової конференції відбулась презентація сучасного сакрального мистецтва Львова. Науковий працівник Національного музею у Львові Марія Цимбаліста представила дуже цікаву паралель традиційних сакральних сюжетів та їх сучасних інтерпретацій в творчості молодих львівських митців Олени Смаги, Данила Мовчана, Остапа Лозинського, Данила Турецького та інших. Галерея сучасного сакрального мистецтва «ICONART» презентувала докладний фото-звіт восьми виставок, які вона організувала з моменту відкриття, та твори митців, з якими має намір працювати в подальшому. Як зазначила учасник конференції, відомий львівський художник і дослідник ікони Оксана Романів-Тріска: «Вийшов надзвичайно цікавий і актуальний діалог від ікон ХІІ століття до ікон ХХІ століття».

Наталія Космолінська